ADHD Norge på Arendalsuka 2025
ADHD Norge er hovedarrangør for to arrangementer i Hjerneteltet på Arendalsuka. Begge arrangementene blir streamet.

HAR DAGENS PASIENTER BLITT MER KRAVSTORE ELLER MER BEVISSTE RETTIGHETENE SINE?
Antall klager til lege og sykehus, til Pasient- og brukerombud, Statsforvalter og antall krav om pasientskadeerstatning til NPE, har økt betydelig de siste årene.
Er det slik at flere og flere klager – og får gjennomslag for klagene sineeller er det slik at flere og flere klager uten grunn? Hvem klager? Hva klagerde på? Har det blitt enklere å klage?
Er våre forventninger som pasienter til helsetjenestene realistiske? Hvordan kan vi rigge helsetjenestene i framtiden med stadig knappere ressurser og muligens høyere forventninger til kvaliteten i helsetjenestene?
Helsekompetansen i befolkningen har på noen områder økt og det snakkes både om høy helsekompetanse blant pasientene, samtidig som mange pasienter påvirkes av informasjonen og desinformasjonen som gis på sosiale medier. Hva skjer med helsekompetansen i befolkningen? Hvordan må disse institusjonene innrettes for å kunne møte flere antall henvendelser og få klagebehandlingstiden ned?
Arrangør: ADHD Norge, Norsk Pasientskadeerstatning, Pasient- og brukerombudet iOslo og Akershus, Statsforvalteren i Agder
Dag: Tirsdag 12.8 2025 Kl. 11:30 - 12:15
Sted: Hjerneteltet
Ordstyrer: Aslak Bonde, Norsk journalist, Freelancer
Medvirkende:
Kristin Cordt-Hansen, Direktør, Norsk Pasientskadeerstatning
Heidi Merete Rudi, Pasient- og brukerombud, Pasient- og brukerombudet iOslo og Akershus
Aase Aamland, Fylkeslege, Statsforvalteren i Agder
Susanne Sørensen Hernes, Fagdirektør klinikk psykisk helse, Sørlandetsykehus
Lenke til Arendalsukas arrangementside finner du her

PRIVAT UTREDET ADHD-DIAGNOSE: IKKE GOD NOK FOR DET OFFENTLIGE?
Mistanke om ADHD utgjør den vanligste henvisningsgrunnen til BUP og DPS og antall pasienter som har blitt henvist til spesialisthelsetjenesten om utredning for ADHD har hatt en betydelig økning de siste årene. Antall som avvises i spesialisthelsetjenesten har derfor også økt og ventelistene er lange. Mange oppsøker det private for å få utredning for ADHD. Samtidig er det også et stort fokus på viktigheten av tidlig inngripen hjelp og forebygging, men dagens situasjon gjør dette vanskelig.
I kjølvannet av denne situasjonen har det oppstått veldig mange private tilbydere og aktører. Mange er seriøse, noen er useriøse. Tilbudet er uansett kostbart og etterspørselen bidrar også til å drive prisene opp. Pasienter som har blitt utredet privat og fått en ADHD-diagnose, opplever å bli avvist i det offentlige, både i primær- og spesialisthelsetjenesten, fordi diagnosen har blitt stilt privat og den derfor trekkes i tvil. Det offentlige ønsker å utrede pasientene sine selv, men hvis pasienten ikke får utredning i det offentlige, så endrer ikke en diagnose i det private nødvendigvis dette – og da er man like langt.
Er dette en lovlig praksis? Er en ADHD-diagnose gyldig kun privat, men ikke i det offentlige? Hvordan har det blitt slik? Hva kan konsekvensene av denne praksisen bli for den største pasientgruppen innen psykisk helsevern? Hva risikerer man med en slik praksis? Hvordan kan man løse dette? Hvilke konsekvenser vil dette kunne få når det offentlige helsevesenet blir stadig mer presset og spiller en større og større rolle? Hva vet man om kvaliteten som tilbys i det private i forhold til i det offentlige?
Hva tenker man om ADHD-debatten som har pågått det siste året?
Arrangør: ADHD Norge, Norsk Psykiatrisk Forening, SPOR - Norsk Sykepleierforbundsfaggruppe for sykepleiere innen psykisk helse og rus
Dag: Torsdag 14.8 2025 Kl. 09:00 - 09:45
Sted: Hjerneteltet
Ordstyrer: Espen Gade Rolland, Leder SPOR / ordstyrer, SPOR (NSFs faggruppe forsykepleiere innen psykisk helse og rus)
Medvirkende:
Lars Lien, Leder, Norsk Psykiatrisk Forening
Per Helge Fagermoen, Adm. dir., Volvat
Ståle Onsgård, Styremedlem, Norsk Forening for allmennmedisin
Det jobbes også med å få politikere representert i denne debatten.
Lenke til Arendalsukas arrangementside finner du her
